„Sybir. Magazyn Muzeum Pamięci Sybiru”, nr 4 już w sprzedaży!

Sybir. Magazyn Muzeum Pamięci Sybiru”, nr 4 już w sprzedaży!

Układ podpisany przez gen. Władysława Sikorskiego z sowieckim ambasadorem w Londynie Iwanem Majskim tuż po agresji Niemiec na ZSRS, do której doszło w czerwcu 1941 r., wzbudził ogromne kontrowersje wśród Polaków głównie dlatego, że nie gwarantował w żaden sposób wschodnich granic Rzeczpospolitej. Umożliwił jednak odzyskanie wolności setkom tysięcy przymusowo deportowanych i uwięzionych na Wschodzie rodaków i doprowadził do utworzenia Armii gen. Władysława Andersa. W najnowszym numerze naszego pisma „Sybir” zamieszczamy polsko-rosyjski dwugłos wybitnych znawców tego zagadnienia: prof. Wojciecha Materskiego i prof. Natalii Lebiediewej.

Nasi autorzy zapraszają także do Kazachstanu, gdzie deportowanym w czasie wojny pomagali działacze Związku Patriotów Polskich, na włoskie uniwersytety, na których tuż po wojnie studiowali „andersowcy”, a także do polskiej wsi Wierszyna, leżącej niedaleko syberyjskiego Irkucka. Jej założyciele – migranci z początku XX wieku – podlegali Apostolskiemu Wikariatowi Syberii, którego historię także opisujemy. A miłośników czekolady zapraszamy do poznania dalszych losów Bronisława Borodzicza, założyciela pierwszej parowej fabryki czekolady na Syberii, o której pisaliśmy w poprzednim numerze „Sybiru”. Podążamy także śladami białostockiego kapłana Aleksandra Chodyki, które pozostawił na początku XX w. w Rżewie nad Wołgą.

Zachęcamy do lektury! Magazyn do kupienia na stronie naszego sklepu internetowego  https://bit.ly/3adiatX

---

Przypominamy, że istnieje możliwość odbioru osobistego w Muzeum Pamięci Sybiry, przy ul. Węglowej 1 w Białymstoku. Pamiętajcie, że płatność za zamówienie w przypadku odbioru w Muzeum jest możliwa tylko po wcześniejszej płatności przelewem. 

Do góry