Premiera książki „Życie na Kresach. Województwa wschodnie II Rzeczypospolitej (1919-1939)”

Życie na Kresach. Województwa wschodnie II Rzeczypospolitej (1919-1939)" to najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru – trzecia część pięciotomowej serii, stanowiącej kompendium wiedzy o dziejach Polaków na Wschodzie. Pierwsze dwa tomy („W krainie zesłań" Grzegorza Zackiewicza i „Przyszli ze Wschodu" Wojciecha Śleszyńskiego i Marcina Zwolskiego), opublikowane w 2019 roku, z naddatkiem udowodniły, że historia może być pasjonująca, logiczna i przystępna dla każdego.

Seria wydawnicza pokazuje Syberię – tę piękną, a zarazem złowrogą krainę – nie tylko przez pryzmat dziejów polskiego narodu, ale też losów konkretnych ludzi.

Jak w prawdziwym życiu: dramat miesza się tu z sukcesem, łzy smutku ze łzami radości. Dopełnieniem napisanych obrazowym i wartkim językiem tekstów są kolorowe zdjęcia, mapy i reprodukcje dzieł sztuki.

Najnowsza publikacja prof. Wojciecha Śleszyńskiego poświęcona jest wschodnim ziemiom II Rzeczypospolitej. Autor opisuje pokrótce wojnę polsko-bolszewicką, powstawanie administracji, stosunki narodowościowe i religijne, politykę władz, gospodarkę, oświatę i kulturę. Traktuje Kresy bez zbędnej mitologizacji, ale też i bez nadmiernego krytycyzmu.

Wielką atrakcją książki, dopełniającą historyczny opis, są archiwalne fotografie pochodzące z przepastnych zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Muzeum Pamięci Sybiru. Dzięki nim możemy na własne oczy zobaczyć kontrasty kresowego życia i zrozumieć głębokie problemy społeczne i kulturowe, z jakimi zmagała się II Rzeczpospolita na tych terenach.

Do serii SYBIR dołączą niebawem kolejne dwa tomy autorstwa znanych historyków, poświęcone życiu deportowanych w ZSRS oraz powojennym deportacjom.

Publikacja dostępna jest na stronie sklep-sybir.pl, zapraszamy do zakupów! -> https://bit.ly/37t2Uqw.

Koniecznie sprawdźcie wideo promujące tę wyjątkową książkę! 

Do góry