Konkurs „Zilustruj z nami buriacką baśń”.

Konkurs „Zilustruj z nami buriacką baśń”.

Bajkał ma 336 dopływów, a wypływa z niego tylko jedna rzeka – Angara. Słowo „angara” w języku buriackim oznacza wyrwę. Każdy podróżnik, który staje nad brzegami Bajkału, w miejscu wypływu Angary, poznaje buriacką legendę, tłumaczącą historię tzw. kamienia szamana wystającego z wody. Jedna z wersji legendy mówi, że to Bajkał – ojciec Angary, rzucił tym kamieniem w stronę uciekającej do ukochanego Jeniseja córki. Chciał zagrodzić jej drogę. Żeby ominąć przeszkodę, Angara zamieniła się w rzekę. Wszystkie potoki, pomagając jej w ucieczce, zrobiły ogromną wyrwę w skałach. I tak Angara dotarła do Jeniseja.

Poznajcie z nami buriacką legendę o perypetiach Angary, niepokornej córki Bajkała. Zapraszamy wszystkich chętnych do odbycia podróży w świat buriackich historii, tłumaczących etymologię nazw i genezę syberyjskich zjawisk. Poprzez stworzenie własnych ilustracji do baśni o Angarze, możecie doświadczyć, jak ciekawym pod względem etnograficznym i przyrodniczym miejscem jest Syberia.

Polscy zesłańcy w XIX w.  i osoby deportowane w XX wieku na Syberię stykali się z autochtonami, ludami zamieszkującymi tereny, na które trafiali Polacy. Rdzenni mieszkańcy Syberii, mieszkając obok zesłańców, niejednokrotnie pomogli w przetrwaniu katorgi.  Wielu dziewiętnastowiecznych katorżników, m.in.  Wacław Sieroszewski, Edward Piekarski, Bronisław Piłsudski fascynowało się swoimi sąsiadami, co zaowocowało, bezcennymi dziś,  opisami ich kultury, codziennego  życia i języka. Dzięki nim świat poznał dzieje syberyjskich kultur, które we współczesnym świecie stanowią  unikat. Rosja sowiecka doprowadziła bowiem do upadku tradycyjnych kultur ludów syberyjskich. Dzięki badaniom Polaków takie narody jak Jakuci, Buriaci czy Ajnowie mogły odrodzić się i zbudować swoją współczesną tożsamość, sięgając do swoich korzeni.

Zapraszamy w szczególną podróż śladem syberyjskich opowieści.

Ogłaszamy konkurs „Zilustruj z nami buriacką baśń!”.
Tekst baśni oraz regulamin i oświadczenie pobierzecie, po kliknięciu w poniższe linki. Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń! :)

Tekst baśni Angara, niepokorna córka Bajkała.

Regulamin konkursu

Oświadczenie

Do góry